Alu litá kola

Snažíte se vytvořit kvalitní a vkusný design svého auta, ale nedaří se vám vše skloubit tak abyste dosáhli svého cíle? Možná používáte špatný typ kol.

Litá kola byla v dřívější době používána výhradně na tuningové vozy, ale stále častěji je můžete zahlédnout i na obyčejném, nijak neupravovaném, automobilu.

Pod názvem litá kola se skrývá část kola u auta, která je obepnuta pneumatikou. Nejčastěji se tato část hovorově nazývá ráfky. Slouží k napnutí a udržení pneumatiky a duše na správném místě. Pokud je tato část litá, jedná se o postup, kterým jsou tyto ráfky vyrobeny a tj. lití. Rozžhavený kov se vlije do formy, kde se rychle ochladí, aby se dosáhlo co největší tvrdosti kovu. Poté se z formy vyjme, obrousí se všechny nerovnosti, které během prvotního procesu mohli vzniknout a kolo se dostává k dalšímu, nyní už pouze k estetickým úpravám. Každé kolo se několikrát nalakuje, aby se dosáhlo co nejkvalitnějšího lesku, a poté jsou takto upravená kola odeslána k distribuci. Nejčastěji se používá hliníku, jako klíčového kovu k výrobě těchto ráfků, ale můžete se setkat i s ocelí a dokonce i tvrzeným plastem.

Při poškození je na trhu velký výběr sprejů na povrchovou úpravu litých kol. Jedná se o zarovnání škrábanců a jiných menších poškození ráfků. I pro plasty existuje sprej, který dokáže zaktivovat okolí, které sprej zasáhne a tím se dokáže dokonale spojit se zbytkem kola. Tím se poškození zacelí a nehrozí žádné problémy. Při hlubším poškození je nutné zajet do servisu, kde mají vybavení i na složitější opravy.

Pokud si navrhnete vlastní vzhled kola, jsou některé firmy schopny vám vaši žádost splnit a na zakázku vám je vytvoří.

Litá kola jsou velmi vkusným doplňkem, který vašemu autu přidá na originalitě a dokáže jej změnit k nepoznání.